Strona główna

Karnawał

 

Karnawał

Karnawał na Wyspach Kanaryjskich stanowi drugą na świecie, po Rio de Janeiro tego typu imprezę. Tysiące ludzi uczestniczy w wielkich paradach, bawiąc się przy tym na ulicach miast do białego rana. Zaobserwować można tysiące kostiumów, spektakularne platformy, muzykę, taniec oraz mnóstwo zabawy. W stolicach Teneryfy i Gran Canarii, na głównych placach ustawiane są wielkie sceny, gdzie w ciągu dnia artyści prezentują swe umiejętności, odbywają się prezentacje, występy i zabawy dla dzieci. Najważniejszą atrakcją jest również wybór królowej karnawału, który przeprowadzany jest w specjalnych do tego celu salach kongresowych.

Moje zdjęcia :

Plaże kanaryjskie

 

Plaże

Najbardziej znana ze swoich plaż należy Fuerteventura. Tamtejsze plaże przyciągają spragnionych słońca i kąpieli turystów, a dzięki sprzyjającym wiatrom jest także rajem dla żeglarzy i surferów. Na jej terenie występuje niemal 200 plaż, z których wiele uważa się za najpiękniejsze na kanaryjskim archipelagu. Albowiem Fuerteventura nazywana jest również "plażą Wysp Kanaryjskich". Najpiękniejsze wśród nich to:

-Grandes Playas de Corralejo.

-Playa de Butihondo.

-Playas de Sotavento.

-Playa de Cofete.

-Playa del Aguila

-Playa del Matorral

-Playa de Ajuy

Moje zdjęcia :

Kuchnia kanaryjska

 

Kuchnia kanaryjska

Kuchnia na Wyspach Kanaryjskich jest smaczna i urozmaicona. Odzwierciedla wpływy hiszpańskie, a także południowoamerykańskie. Potrawy są proste, bazują na rybach, mięsie dostępnym na wyspie, warzywach i owocach. Znajdziemy tu różnorodne dania z owoców morza, a także aromatyczne sosy i zupy, przy sporządzaniu których wykorzystuje się zestawy świeżych ziół i przypraw. Najpopularniejsze ryby to: sardynki. Przyrządza się je z dodatkiem sporej ilości czosnku i ziół. Specjalnością wysp jest także smażona morena.

Moje zdjęcia :

Timanfaya

 

Timanfaya - park wulkaniczny

Park Narodowy na Lanzarote, nazywany również Góry Ognia. Powstały na terenie wulkanicznym liczy około 300 kraterów, z których to co roku wypływało około 48 mln3 lawy. Kilka centymetrów pod Ziemią temperatura sięga 100 °C, a na głębokości 10 metrów temperatura dochodzi nawet do 600 °C. Atrakcje które można tam napotkać polegają na wrzucaniu do dołów w ziemi suchych gałęzi, które natychmiast się zapalają, czy wlewaniu wody do szczelin w ziemi, która natychmiast zagotowana wybucha na kształt gejzera. Na najwyżej położonym miejscu w parku znajduje się punkt widokowy oraz restauracja El Diablo, która serwuje dania z grilla ogrzewanego przez ciepło wulkaniczne. W 1993 UNESCO uznało park jako rezerwat biosfery.

Moje zdjęcia :

Obserwatoria astronomiczne

 

Obserwatorium astronomiczne

Najważniejsze badania nocnego nieba na Wyspach Kanaryjskich sięgają połowy XIX w. Wówczas to na wysokości 3 300 m n.p.m. Piazzi Smyth wykorzystując zalety nieba Las Cañadas prowadził swoje obserwacje Księżyca. Dzięki niemu dwie formacje geologiczne na jego powierzchni ochrzczono nazwami Teide i Teneryfa. Dało to początek postawionego w 1916 r. obserwatorium astronomicznego i meteorologicznego. Pierwszy teleskop do realizacji badań światła zodiakalnego zaczął funkcjonować w roku 1964. Do dzisiaj obserwatorium poświęca się głównie badaniom Słońca. Obserwatorium na Teide oraz obserwatorium na Roque de los Muchachos, na wyspie La Palma przynależą do Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich.

Moje zdęcia :